Historia sztuki bez mężczyzn
Katy Hessel

Twój koszyk:
Ilość pozycji: 0
Wartość: 0,00 PLN
> Moje konto > Kontakt > Wysyłka i płatności
,

> podrecznikowo.pl > > Produkty do przypisania

nasza cena:

100,60 PLN

dostępność: brak


Historia sztuki bez mężczyzn

ISBN: 9788367859097

Autor: Katy Hessel

Rodzaj oprawy: Twarda
Wydawca: Marginesy

W najważniejszych amerykańskich muzeach dzieła sztuki autorstwa mężczyzn stanowią 87 procent kolekcji.

W National Gallery w Londynie dzieła kobiet stanowią 1 procent zbiorów.

Dopiero w 2020 roku zorganizowano pierwszą solową wystawę artystce klasycznej – była to Artemisia Gentileschi, której dzieła pokazała londyńska National Gallery.

Dopiero w 2023 roku w Royal Academy of Arts w Londynie odbyła się pierwsza duża solowa wystawa poświęcona współczesnej artystce – była to Marina Abramović.

Historia sztuki, jaką znamy, to opowieść o dziełach i prądach tworzonych przez mężczyzn.
n Katy Hessel, kuratorka i historyczka sztuki, postanowiła napisać ją na nowo, uwzględniając perspektywę artystek – od renesansu po współczesność. Autorka przygląda się sylwetkom twórczyń z fascynacją i powagą, na które zasługują, i umieszcza ich twórczość w kontekście ndominujących w danej epoce prądów artystycznych. Ukazuje je zarówno jako uczestniczki współczesnego im życia artystycznego, jak i buntowniczki, które wykorzystywały swoją nieuprzywilejowaną pozycję do eksplorowania nowych obszarów sztuki.

O książce

Setki nieznanych lub mało znanych kobiet, o których pisana przez mężczyzn historia sztuki zapomniała bądź w ogóle ich nie odkryła. Teraz przypominają o sobie głosami niestrudzonych badaczek, takich jak Katy Hessel, która opracowała to poręczne kompendium. Świetny punkt nwyjścia do bardziej szczegółowych badań dla każdego chętnego.

Anda Rottenberg

O autorce

Katy Hessel jest historyczką i kuratorką sztuki. Od 2015 roku prowadzi na Instagramie konto @thegreatwomenartists (391 tys. obserwujących). Regularnie pisuje dla „Guardiana” (cykl The Great Women’s Art Bulletin) i prowadzi The Great Women Artists Podcast. W 2021 roku znalazła się na liście „30 Under 30” magazynu „Forbes”. W 2023 została profesorką wizytującą na Uniwersytecie w Cambridge. Prowadziła wykłady w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz londyńskich Tate, National Gallery i Courtauld. Stworzyła filmy dokumentalne poświęcone sztuce dla BBC, Tate, Royal Academy of Arts, Sotheby’s, Christie’s i Barbican Centre. Była kuratorką wystaw w Victoria Miro, Kasmin Gallery, Stephen Friedman Gallery i Tate Modern.


Formy płatności
Copyright 2024 © Firma Księgarska Serwis Sp. z o.o. Programming by MGNET.
Optymalizacja SEM DORADCY.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij